POHYBOVÝ TRÉNINK

podle Eckarta Meynerse

 

ECKART MEYNERS
ECKART MEYNERS je mezinárodně uznávaný expert a autor revoluční metody zvané „POHYBOVÝ TRÉNINK“. Dnes už téměř 80tiletý sportovní pedagog působil téměř 40 let jako docent na univerzitě v Lüneburgu. Výsledky jeho výzkumů se dodnes s úspěchem používají v nejrůznějších sportovních odvětvích...
MARTIN VOLESKY
MARTIN VOLESKY je jedním z prvních certifikovaných pohybových trenérů, který se této metodě věnuje už téměř 15 let. Dodnes aktivně jezdí, kromě výcviku jezdců se ve svém areálu v Bavorsku věnuje zejména tréninku mladých koní a přípravě hřebců na výkonnostní zkoušky. Svoji závodní kariéru už...

O pohybovém tréninku

 

    Jedná se o metodu, která se v sousedních evropských státech úspěšně používá již několik let. Vyvinul ji známý sportovní pedagog Dr. Eckart Meyners a její účinnost je prověřena mnoha odbornými vědeckými studiemi.

    Každý dobrý trenér nebo cvičitel ví, jak vypadá korektní sed. A tak už jste asi všichni během výcviku slyšeli pokyny jako „narovnej se!“, „prošlápni paty!“, „lopatky k sobě!“... Je ale docela dobře možné, že vzhledem ke stavu vašeho těla, které dennodenně mordujete u počítače nebo za volantem auta, prostě nejste při vší snaze schopni toho perfektního sedu dosáhnout. A tak se nelze divit, že vaše působení na koně a používání pomůcek nevede ke kýženému efektu. „Každý jezdec by měl nejprve vyřešit svoje problémy, než se vyhoupne do koňského sedla – jen tak bude schopen na koni sedět správně a dobře na něj působit.“, říkají zastánci pohybového tréninku podle E. M. (z časopisu Jezdectví 05/2014)

    Pohybový trénink je vhodný pro VŠECHNY JEZDCE – bez ohledu na věk a zaměření – pozitivní význam má jak pro jezdce drezurní, skokové, westernové, tak i pro ty, kteří jezdí jen tak pro radost. Nezáleží ani na tom, zda jste zkušený nebo začínající jezdec. 

    Jak říká vynálezce a průkopník této metody Eckart Meyners, „klasická jezdecká škola klade důraz zejména na to, aby jezdec na koně korektně působil a používal ty správné pomůcky. Nebere ale v potaz to, že jak kůň, tak jeho jezdec jsou individuální osobnosti, které mohou mít nejrůznější pohybové problémy. Naprostá většina jezdců tak díky svým pohybovým obtížím, disbalancím a disharmonii není schopna na koně působit tímto ideálním způsobem“.

    Uvolněný a nezávislý sed jsou základem pro žádoucí „harmonický dialog“ mezi jezdcem a koněm. I přesto, že se jezdec sebevíc snaží použít správné pomůcky, každé sebemenší napětí a nerovnost v jeho těle ovšem může vyvolat nežádoucí reakci koně a tento harmonický dialog narušit. Tato napětí mohou mít jak tělesnou, tak i emocionální příčinu.

    Jak připomněl Martin Volesky, „jezdec je jediný sportovec, který se před výkonem nezahřeje nebo nerozcvičí“. I svému koni přece před výkonem dopřejete dostatečné opracování, což není nic jiného než zahřátí a uvolnění svalů, šlach a kloubů...tak proč to nedopřát i sobě?